AK Parti Erzurum’da kaybederek kazandı: 12 ilçeden 9’a düştü

ERZURUM – Erzurum’da 20 ilçede 516 bin 952 seçmen, toplam 2 bin 346 sandıkta oy kullandı. Sandıkların yüzde 99,79’u açıldı.

Oyların yüzde 50,39’unu alan Cumhur İttifakının adayı Mehmet Sekmen, üçüncü kez Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. En yakın rakibi İYİ Parti’den Fatma Canan Uçar ise yüzde 22,23 oy aldı. DEM Parti yüzde 7.82, CHP yüzde 6.47 ve Zafer Partisi yüzde 5.12 oy aldı.

AK Parti’nin kalelerinden biri olan Erzurum’da 2019 yılında yüzde 62,80 ile büyükşehir belediye başkanlığını kazanan Mehmet Sekmen, bu seçimde yüzde 12,41 oy kaybetti.

CHP, MHP VE YENİDEN REFAH PARTİSİ 2’ŞER BELEDİYE KAZANDI

Mevcut sonuçlara göre AK Parti 9 ilçenin belediye başkanlığını kazandı. DEM Parti 3 ilçenin, CHP 2 ilçenin, Yeniden Refah Partisi 2 ilçenin, Büyük Birlik Partisi 1 ilçenin, MHP 2 ilçenin ve İYİ Parti 1 ilçenin belediye başkanlığını kazandı.

CHP 2014 yılında Çat ilçesini kazanmıştı. 2019’da bu ilçeyi kaybeden CHP, bu seçimde Çat ve Şenkaya ilçelerini kazandı. MHP ise sadece İspir, Uzundere ve Olur ilçelerinden aday göstermişti. Olur ve İspir ilçelerini kazanan MHP, Uzundere’yi Büyük Birlik Partisi’ne kaptırdı.

Yeniden Refah Partisi, ciddi bir yükseliş gösterdi. Erzurum’da merkez ilçe olan Aziziye Belediyesi’ni AK Parti’den aldı. Köprüköy belediyesini de kazanan Yeniden Refah Partisi, büyükşehir belediye başkanlığında, adayının belgelerini Yüksek Seçim Kurulu’na zamanında teslim etmediği için aday çıkaramamıştı.

DEM PARTİ KAYYIM BELEDİYELERİNİ GERİ ALDI

Horasan ilçesinde de kıran kırana bir yarış yaşandı. AK Parti, İYİ Parti ve Yeniden Refah Partisi arasında son ana kadar belediye başkanlığı gidip geldi. Horasan’ı İYİ Parti’nin adayı Hayrettin Özdemir yüzde 32.13 ile kazandı. Yeniden Refah Partisi’nin adayı yüzde 31.89 oy alırken AK Parti’nin adayı ise yüzde 31.27 oy aldı.

DEM Parti, 2019 yılında kazandığı halde kayyım atanan belediyeleri tekrar geri aldı. İkisi merkez ilçe olmak üzere Erzurum’da toplam 10 aday çıkaran DEM Parti, Karayazı, Karaçoban ve Tekman’ı kazandı.

AK Parti 2019 seçimlerinde 12 ilçede belediye başkanlığını kazanmıştı. Bu seçimde ise 9 ilçenin belediye başkanlığını kazanabildi

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir